Haber

ABD’de Vali Grisham’ın silah taşıma yasağına tepki

YENİ ABD’de, ülkedeki silah hakları savunucuları, New Mexico Valisi Michelle Jujan Grisham’ın eyalette ateşli silah taşıma hakkının geçici olarak askıya alınması yönündeki acil talimatına tepki gösterdi.

Ulusal Silah Hakları üyeleri, yasağın ABD Anayasasını ihlal ettiğini ileri sürerek dava açtı.

Dilekçede, silah taşıma yasağının Anayasa’da tanınan haklara aykırı olduğu ileri sürülerek, Grisham’ın getirdiği yasağın iptali talep edildi.

Eyalet Meclisi milletvekilleri John Block ve Stefan Lord da Vali Grisham’ın görevden alınması çağrısında bulundu.

Block ve Lord yaptıkları ortak açıklamada, “Bu, isteksiz bir nüfusa radikal, ilerici bir gündemi empoze etmeye yönelik iğrenç bir girişim. Vali Grisham, suçu özünde ele almak yerine yasalara saygılı silah sahiplerinin haklarını kısıtlıyor.” dedi. İfadesi kullanıldı.

New Mexico Valisi Grisham, 11 yaşındaki bir çocuğun beyzbol maçında yaşanan silahlı çatışmada ölmesinin ardından eyalette yaşanan silah olaylarını gerekçe göstererek, 8 Eylül’de kamuya açık yerlerde açık veya zımni silah taşınmasını yasakladığını duyurdu. Albuquerque şehri ve çevresi 30 gün boyunca.

New Mexicanlıların silahlı şiddet korkusu nedeniyle dışarı çıkamadıklarını savunan Grisham, “Silahlı şiddet Amerika’da bir salgın ve ben bunun eyaletimin herhangi bir yerinde salgın haline gelmesine izin vermekten yoruldum. Yeter artık.” İfadelerini kullandı.

New Mexico’da silah bağlantılı ölümlerin 2009’dan 2018’e yüzde 43 arttığına dikkat çeken Grisham, 30 günlük geçici silah taşıma yasağına uymayanların 5 bin dolar para cezasıyla karşı karşıya kalacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu