Ekonomi

Alphabet yatırımcılarına mevcut stratejilerini sürdürmeleri tavsiye edilir – MoffettNathanson

Alphabet (NASDAQ:GOOGL) hisselerinin 2024 yılında S&P 500 endeksine kıyasla %11 oranında düşmesiyle birlikte MoffettNathanson analistleri teknoloji devinin mevcut koşullarını değerlendirdi.

GOOGL için Al tavsiyesini ve 175$ fiyat hedefini koruyan firma, Google’ın arama motoru operasyonlarının gelişmiş jeneratif yapay zeka teknolojileri tarafından önemli ölçüde sekteye uğratılabileceği endişesi de dahil olmak üzere şirketi etkileyen çeşitli sorunları tanımlıyor.

MoffettNathanson, “Şirket, internet arama teknolojisinin başlangıcından bu yana yapay zeka alanında lider olmasına rağmen, çürütülmesi zor olan inandırıcı bir olumsuz argüman var” dedi.

“Diğer endişeler arasında Meta ve Amazon gibi rakiplerin reklam pazar paylarındaki düşüş ve şirketin operasyonel verimlilik elde etmede rakipleri kadar proaktif olmadığı yönündeki endişeler gibi daha temel konular yer alıyor” diye devam ettiler.

Ancak analistler, 2021 ve 2022’deki istisnai güçlü performans hariç tutulduğunda, Google’ın reklamcılık bölümünün son on yılda Meta ve Amazon’a kademeli olarak pazar payı kaybettiğini gözlemliyor.

MoffettNathanson, “Bu perspektiften bakıldığında, Google’ın 2023’teki pazar payı düşüşü özellikle kayda değer değil” dedi. “Harcamalarla ilgili olarak, şirketin geleceğe yönelik finansal yönlendirmelerde bulunmaması ve ‘verimlilik yılı’ etiketini benimsemekte tereddüt etmesi, şirketin maliyet azaltmaya odaklanmadığı anlamına gelmiyor.”

Buna rağmen, firma genel durumu yansıttığında, Alphabet’in yönetici liderliğinin ve yetenekli mühendislerden oluşan geniş havuzunun avantajlı konumlarını boşa harcamayacağına güvenmenin “tatsız bir çıkmaz” olduğuna inanıyor.

Firma yatırımcılara “kararlılıklarını korumalarını ve yönetici ekibin bu zorluğun üstesinden geleceğine güvenmelerini” tavsiye etti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu