Haber

Antakya’dan getirilen 132 köpek ve kedi 25 klinikte tedavi ediliyor

HATAY Antakya’dan getirilen 100 köpek ve 32 kedi, İstanbul ve İzmit’teki 25 veteriner kliniğinde tedavi altına alındı. Tedavisi tamamlanan kedi ve köpeklerin bir kısmı sahiplerine teslim edilirken, bir kısmı da sahiplendirilmeye başlandı.

Hatay Antakya’da depremlerde bir kısmı enkaz altından çıkarılan 100 köpek ve 32 kedi, gönüllü veterinerler tarafından Pendik’teki bir veteriner kliniğine getirildi. İstanbul ve İzmit’teki 25 veteriner kliniğine götürülen, 50 veteriner ve 10 veteriner teknisyeni tarafından tedavi ve bakımı yapılan hayvanlardan bazıları sahip oldukları mikroçip sayesinde sahiplerine teslim edildi. Diğerleri tedavileri bitince sahiplendiriliyor.

“MESLEĞİMİZİ TOPLU VE GÖNÜLLÜ BİR ÇALIŞMA İLE YAPTIK”

Veteriner Hekim Hayal Deniz, “İstanbul Veteriner Hekimler Odası bünyesinde faaliyet gösteren diğer tüm klinikler gibi biz de burada çalışan meslektaşlarımızla birlikte deprem sonrasında elimizden gelen her şeyi profesyonelce yapmak için coşkulu bir çalışma yürüttük. Barınaklarda veya isteyerek, deprem bölgelerinden taşıma araçlarıyla kliniklerimize getirdik.Bu süreçte buraya gelen tüm hayvanları da imkanlarımız ölçüsünde çevremizdeki üniversiteli arkadaşlarımla paylaştık, tedavilerini gerçekleştirdik. Birçoğu ameliyatlıydı.Birçoğu bölgenin şartlarından dolayı viral hastalıklardan etkilendi.100 köpek ve 32 kedi geldi.Bu konuda hem İstanbul’dan hem de Ankara’dan arkadaşlarımız aracılık etti ve bölgede 100 yıl çalıştı. Ne kadar kişi varsa aldık. Viral testlerinin ardından kliniklerinde tedavilerine devam ettiler” dedi.

“UZUN ZAMAN YIKANMIŞTI. KUYRUĞU KIRILMIŞ, ​​KALÇASI KIRILMIŞTI.” Klinikte tedavi ettikleri bir kedi hakkında bilgi veren Deniz, “Bu çocuk Antakya’dan bize geldi. Uzun süre enkazda kaldı. Hem kuyruğu hem de kalçası kırılmıştı. Kırık ağrıları dışında ağrıları var” dedi. Hem kalça ameliyatı hem kuyruk amputasyonu yaptık. Kuyruğu kırıldığı için çıkarmak zorunda kaldık. Şu anda hem tuvalet ihtiyacını kendisi karşılıyor hem de bebek adımlarını atmaya başladı. İnşallah diğerleri gibi tüm süreci tamamlayıp evine geri döndürmeyi planlıyoruz.” dedi.

“HASTANEDEN ÇIKTIK, İLK KÖPEKİNİ İSTEDİ, KÖPEĞİ DOĞURDUK”

Kedi ve köpeklere mikroçip takılmasının önemine vurgu yapan Rüya Deniz, “Bu süreçte bunu gördük. Birçok kişi hayvanını bulamıyordu. Yani kaybolan hayvanlara ulaşım konusunda önemli bir iletişim eksikliği yaşanıyordu. Antakya’dan gelen arkadaşlar buraya gelenleri hayvanlarını teslim etmek için bize gönderdiler.Bazen “Hayvanların mikroçiplerini okuttuğumuz için onların yönlendirdiği telefonlardan ailelerine ulaştık. Hala sahipleri hastanede olan köpekler vardı, yakınlarına teslim ettik. İki hafta önce önce köpeğini soran bir bayan, köpeğini yakınına teslim etti. Mikroçipin ne kadar değerli olduğunu gördük” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu