Ekonomi

Avrupa’nın en büyük fonundan Türk tahvillerine yorum

Avrupa’nın en büyük varlık yöneticisine göre yabancı yatırımcılar, Türkiye’deki enflasyon ivmesi tersine dönüp fiyat artışları ivme kaybedene kadar Türk lirası tahvillerden uzak duracak.

Amundi SA Gelişen Piyasa Tahvilleri Eş Başkanı Sergei Strigo şunları söyledi: “Uluslararası yatırımcıların yerel tahvil piyasasına girebilmesi için ideal olarak enflasyonun gerçekten düştüğünü görmemiz gerekiyor. Bunu henüz görmedik. “Bu benim için asıl tetik nokta olacak” dedi.

Ekonomim’de yer alan habere göre Strigo, Amundi’nin yönetimindeki 2 trilyon doların bir kısmını Türk şirketlerinin ve hükümetin ihraç ettiği döviz borçlanma araçlarına yatırdığını belirterek, Türk lirasının geleceği konusunda piyasanın çizdiğinden daha iyimser bir tablo çizdi. şu anda fiyatlandırıyor.

Para birimi nominal olarak kademeli olarak zayıflamaya devam edecek olsa da vadeli işlemlerde “çok fazla değer kaybı” yaşandığına dikkat çeken Strigo, Amundi’nin Türk lirası konusundaki pozisyonunu tarafsız olarak nitelendirdi.

Strigo, TL’nin çekiciliğinin önemli bir kısmının taşımadan geldiğini söyledi. Strigo, “Mutlak anlamda Türk lirası, mevcut seviyelerde 2024 için pozitif getiri sağlama potansiyeline sahip” dedi.

Amundi’ye göre Türkiye’deki yatırım durumuna ilişkin riskler Mart ayında yapılacak yerel seçimlerle birlikte belirginleşecek.

Strigo’ya göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu hafta faiz oranını yüzde 42,5’ten yüzde 45’e çıkarma ihtimali ve “daha da artırılacağı yönündeki beklentiler”, özellikle de bu durumun yerli tahviller lehine değişmesine yardımcı olabilir. Siyasette süreklilik sağlanır.

Strigo, “Enflasyon rakamlarının bugüne göre biraz daha iyi bir eğilim gösterdiğini görmeye başladığımız anda portföy girişleri için kesinlikle bir potansiyel var” dedi. (EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu