Ekonomi

Bakan Nebati: Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması söz konusu değil

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son periyotta öne çıkan Türkiye’ye yönelik kara para soruşturması tartışmalarıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle, kara para aklayıcılarına, terörizmi finanse edenlere ve her türlü cürüm örgütlerine karşı uğraşımız dün olduğu üzere bugün de kararlılıkla devam etmektedir.

Öncelikle bugüne kadar yürürlüğe konulan varlık barışı düzenlemeleri, net yanılgı ve noksan konusunda Mali Hareket Misyon Gücü (FATF) tarafından ülkemize yönelik olarak yapılmış rastgele bir tenkit bulunmamaktadır.

FATF tarafından Ekim 2022’de yayımlanan basın bildirisinde ülkemizin bahis ile ilgili ek ve olumlu adımlar attığı açıkça kabul edilmiştir.

Bildiride, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı sistematiğini geliştirme konusunda yüksek düzeyde bir siyasi taahhütte bulunduğu ve bu tarafta ek adımlar attığı tabir edilmiştir.

Bildiride, ülkemizin bu kabahatlerle uğraşta başka konulara ek olarak insan kaynağını güçlendirdiği ve iç dondurma kararlarını ülkemizin risk profili ile uyumlu bir formda kullandığı belirtilmiştir.

Ayrıca ülkemizin, özel kıymet atfedilen ve “Big 6” olarak söz edilen FATF standartlarının tamamına geniş ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmiştir.

Ülkemize yönelik milletlerarası kara para soruşturması açılacağına ait gerçek dışı tezler mesnetsiz olduğu kadar Türkiye Cumhuriyetinin prestijini da zedeleyici niteliktedir. Ülkemize yönelik bir kara para soruşturması açılması ya da ülkemizin FATF kara listesine alınması muhakkak kelam konusu değildir.

Bir siyasi parti temsilcisinin hazırladığı ve adeta terör örgütlerinin basın bültenini andıran ısmarlama rapor, ülkemizin terörle her alanda uğraşından ve bu gayretlerden elde edilen başarılardan duyulan rahatsızlığın bir tezahürü olarak değerlendirilmelidir.

Ülkemizin tüm paydaş kuruluşları bu kapsamdaki çalışmalarını eşgüdüm içerisinde sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu