Ekonomi

Best Buy, enflasyon nedeniyle çeyrek satışlarında daha büyük düşüş gördü

Ülkenin önde gelen elektronik perakendecisi Best Buy Co Inc (NYSE:BBY), ilk çeyrek karşılaştırılabilir satışlarında beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı. Şirket, özellikle tüketici elektroniği talebini etkileyen gerilemenin başlıca faktörü olarak, devam eden enflasyon nedeniyle Amerikalıların ihtiyari harcamalarının kısıtlanmasını gösterdi.

Tüketiciler, artan fiyatlar nedeniyle zorunlu olmayan ürün alımlarında giderek daha seçici davranıyor. Giyim gibi bazı sektörlerde toparlanma görülürken, TV ve dizüstü bilgisayar gibi yüksek fiyatlı ihtiyari mallar zorlanmaya devam ediyor.

Düşüşe rağmen Best Buy, karşılaştırılabilir satışlar için yıllık tahminini korumaya karar verdi ve değişmeyeceği ile %3’e kadar düşeceği arasında bir aralık öngördü. CFO Matt Bilunas görünümle ilgili olarak şunları söyledi: “Yılın geri kalanına baktığımızda, karşılaştırılabilir satış performansımızda sıralı iyileşme beklemeye devam ediyoruz, ancak yıllık karşılaştırılabilir satış beklentimizin orta noktasına doğru ilerlediğimize inanıyoruz.”

LSEG verilerine göre perakendeci, analistlerin tahmin ettiği %4,94’lük düşüşten daha şiddetli olan çeyreklik karşılaştırılabilir satışlarda %6,1’lik bir düşüş bildirdi. Bu, Best Buy için karşılaştırılabilir satışların azaldığı art arda onuncu çeyreğe işaret ederken, satış performansı şirketin raporlanan dönem için öngördüğünden “biraz daha yumuşak” oldu.

Olumlu bir gelişme olarak, Best Buy’ın hisseleri üç aylık kar beklentilerini aştığını açıklamasının ardından piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %1’lik bir artış kaydetti. Şirket, 4 Mayıs’ta sona eren ilk çeyrek için hisse başına 1,20 dolar düzeltilmiş kazanç bildirdi ve piyasanın hisse başına 1,08 dolarlık beklentisini aştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu