Haber

Biden, ABD’deki ülkelerine dönemeyen Hong Kongluların vize süresini 2 yıl uzattı

YENİ ABD Lideri Joe Biden, Hong Kong’ta ikamet eden ve ülkelerine geri dönemeyen ABD’den sınır dışı edilmesini engelleyen programın süresini 2 yıl uzattı.

Beyaz Saray’dan yaptığı yazılı açıklamada Biden, ABD’nin Hong Kong’daki temel insan hak ve özgürlüklerini desteklediğini, Çin’in Hong Kong’da bu hakları ihlal etmeye devam ettiğini ve bu nedenle ABD’deki Hong Kong sakinlerinin vize süresinin ertelendiğini belirtti. 5 Şubat’ta. 2025’e kadar uzattığını söyledi.

Biden, söz konusu uygulamanın, kararın alınmasından sonra gönüllü olarak Çin’e veya Hong Kong’a dönen, her zaman ABD’de ikamet etmeyen, göçmenlik kapsamında “deportable” kategorisinde yer alan kişiler dışında Hong Kong’da ikamet edenleri kapsayacağını duyurdu. yasa ve sınır dışı edilmesine ilgili Amerikan makamları tarafından karar verilebilir. .

Başkan Biden, ülkedeki Hong Kongluların çalışabilmesi ve öğrencilerin okuyabilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması için İç Güvenlik Bakanı’na talimat verdiğini de belirtti.

ABD’de ülkelerine dönemeyen Hong Konglular için 2021’de uygulamaya konulan ilgili uygulamanın 5 Şubat 2023’te sona ermesi bekleniyordu. Son dönemde Hong Kong’da siyasi baskının arttığını öne süren Demokratlar, Başkan’a baskı yapıyordu. Biden bu süreyi uzatabilir.

haber-tavas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu