Haber

Burkina Faso ve Mali, Nijer’deki cuntayla dayanışma göstermek için Niamey’e heyet gönderdi

Burkina Faso ve Mali, Nijer’deki cuntayla dayanışma göstermek için Niamey’e heyetler gönderiyor.

Mali ordusundan yapılan açıklamada, “Kardeş Nijer halkıyla dayanışma göstermek için” Burkina Faso ile ortak bir heyetin Niamey’e gönderileceği kaydedildi.

Heyette Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı, Bölgesel Yönetim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü’nün de yer aldığı belirtildi.

26 Temmuz’da Nijer’de yaşanan askeri darbenin ardından Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) askeri cuntaya verdiği bir haftalık süre gece yarısı prestijiyle doldu.

30 Temmuz’da ECOWAS, askeri cuntaya Başkan Muhammed Bazum’un serbest bırakılması ve görevine dönmesi için 7 günlük bir süre verdi.

ECOWAS, bu süre içinde taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini belirtirken, aksine süre dolduğunda askeri operasyona başlamadı.

Askeri cunta Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) tarafından verilen süreden birkaç saat önce yapılan açıklamada, Nijer havalimanının olası bir saldırıya karşı ikinci emre kadar kapatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, yabancı bir ülkenin ECOWAS iş birliğiyle Nijer’de operasyon hazırlığı yaptığı iddia edilirken, ECOWAS’ın şimdiden 2 Orta Afrika ülkesine asker konuşlandırdığı kaydedildi.

Askeri müdahale olasılığı, Batı Afrika’daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekti.

Yönetimde askerlerin bulunduğu Burkina Faso ve Mali yayınladıkları ortak bildiriyle Nijer’e askeri müdahalenin kendilerine karşı savaş anlamına geleceği konusunda ECOWAS’ı uyardı, Gine de cuntaya desteğini açıkladı.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, Ulusal Vatanı Koruma Kurulu (CNSP) olarak adlandırılan cuntanın liderliğini üstlendi ve 28 Temmuz’da geçiş hükümetinin başına geçti.????? ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu