Haber

Denizlerdeki petrol ve doğal gaz çalışmalarına insan kaynağı yetiştirecek merkez açılıyor

Türkiye’nin denizlerdeki petrol ve doğal gaz çalışmalarına insan kaynağı yetiştirmek maksadıyla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi bünyesinde kurulan “Açık Deniz Teknolojileri Merkezi” yarın merasimle açılacak.

Yükseköğretim Heyetinden (YÖK) yapılan yazılı açıklamaya nazaran, YÖK ile Türkiye Petrolleri Anonim İştirakinin (TPAO) alt kuruluşu TP-OTC ortasında imzalanan protokolle Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesine bağlı Çaycuma Meslek Yüksekokulu bünyesindeki “Açık Deniz Teknolojileri Merkezi”nin heyetim çalışmaları tamamlandı.

Açılışını yarın YÖK Lideri Prof. Dr. Erol Özvar’ın yapacağı merkez, Türkiye’nin denizlerdeki petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında çalışacak yerli ve ulusal insan kaynağı yetiştirmek gayesiyle YÖK kararıyla 2022- 2023 akademik yılında öğrenci alımına başlanan “açık deniz sondaj teknolojisi” ve “açık deniz tabanı uygulamaları teknolojisi” ön lisans programlarına mesken sahipliği yapacak.

Merkezde, öğrencilerin uygulamalı eğitim görebilmesine imkan tanıyan laboratuvarlar ve atölyelerin yanı sıra sondaj kulesi de yer alacak.

Her iki programa yerleşen öğrenciler, tahsilleri müddetince TPAO ve TP-OTC tarafından staj, burs ve istihdam imkanları ile desteklenecek.

TPAO’dan 12 ay boyunca kesintisiz 3 bin lira burs alacak öğrencilerin operasyon bölgelerinde staj yaparak öğrendiklerini uygulama olanakları ve mezun olduklarında TPAO ve TP-OTC’de işe alım süreçlerinde öncelikleri olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu