Sağlık

Diyetisyenler İzmit’te vatandaşları bilgilendirdi

KOCAELİ (İGFA) – İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde görev yapan diyetisyenler, diyabet konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 14 Kasım Dünya Diyabet Günü’nde vatandaşları bilgilendirdi. Diyetisyenler Belsa A Blok önünde vatandaşlara broşür dağıtarak farkındalık yarattılar.

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü çalışanları, diyabete dikkat çekmek amacıyla 14 Kasım’da mavi elbise giyerek müdürlük olarak farkındalık yarattı. Dünya Diyabet Günü kapsamında şeker hastalığına dikkat çekmek amacıyla İzmit’in simgesi Saat Kulesi mavi renkle aydınlatıldı.

Diyabet Hastalığı hakkında vatandaşlara bilgi veren İzmit Belediyesi Diyetisyenleri şu ifadeleri kullandı; “Diyabet, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, önemli organ kayıplarına neden olan ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Diyabet, pankreasın vücuda yeterli miktarda insülin üretememesi veya ürettiği insülinin vücut tarafından etkili bir şekilde kullanılamaması sonucu ortaya çıkar ve buna yüksek kan şekeri de eşlik eder. “1921 yılında insülini keşfeden ve diyabet hastalarının tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig’in doğum yıldönümü anısına, 14 Kasım dünyada ve Türkiye’de her yıl Dünya Diyabet Günü olarak tanımlanıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu