Haber

Eski Başbakan İmran Han’ın Pakistan’daki hapis cezaları siyasi karar olarak nitelendirildi

Pakistan’da tutuklu bulunan eski Başbakan İmran Khan’ın devlet sırlarını ifşa ettiği gerekçesiyle aldığı hapis cezalarının siyasi karar olduğunu savunan “Devlet İşkencesine Karşı Yurttaşlar (CAST)” adlı grup, ABD’ye dilekçe verdiklerini duyurdu. Milletler (BM) soruşturma çağrısında bulunuyor.

Dr., avukatlar, insan hakları aktivistleri ve doktorlardan oluşan bir grup olan CAST’ın yöneticisi ve Imran Khan’ın kuzenidir. Osman Khan, Pakistan’daki siyasi baskı iddialarına ilişkin İngiltere’nin başkenti Londra’da basın toplantısı düzenledi.

Osman Khan, kuzeni İmran Khan’ın devlet sırlarını ifşa etmesi nedeniyle aldığı hapis cezalarının siyasi karar olduğunu ve Khan’ın partisinin Perşembe günü Pakistan’da yapılacak genel seçimlere katılmasını engellemek istediklerini iddia etti.

Han, BM Niyet ve İfade Özgürlüğünün Geliştirilmesi ve Korunması Özel Raportörü’ne soruşturma başlatılması talebiyle resmi dilekçe sunduklarını açıkladı.

İmran Han için adaletin sağlanması için BM ve uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğini belirten Osman Khan, “İstikrarı ancak İmran Han’ın hapisten çıkması ve yaklaşan seçimlere katılması sağlayabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Kuzeni İmran Khan ile en son geçen yıl gözaltına alınmadan önce görüştüğünü belirten Osman Khan, “O bir başkan değil. Liderler gelir ve gider. O bir kahraman. Kahraman olarak kalacak.” yorumunu yaptı.

“Pakistan’daki siyasi duruma ilişkin acil bir soruşturma yapılması yönünde çağrıda bulunduk.”

Basın toplantısına katılan uluslararası davalara bakan avukat Tayab Ali de konuşmasında, Khan’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi’nin binlerce destekçisinin tutuklanarak gözaltına alındığını kaydetti.

Tayab Ali, “Pakistan’daki siyasi duruma ilişkin acil bir soruşturma yapılması yönünde çağrıda bulunduk” dedi. İfadesini kullandı.

Pakistan’da perşembe günü yapılması planlanan genel seçimlerin “mevcut baskı ortamında özgür ve adil seçimlere gölge düşüreceğini” iddia eden Ali, “Bu sadece yerel bir mesele değil, temel bir insan hakları meselesidir. ” söz konusu.

Han, 5 Ağustos 2023’te tutuklandı

Eski Başbakan İmran Han, yargılandığı yolsuzluk davasıyla ilgili verilen tutuklama kararının ardından 5 Ağustos 2023’te cezaevine gönderildi.

Han’a yargılandığı yolsuzluk davası kapsamında verilen 3 yıl hapis cezası 29 Ağustos 2023’te ertelendi ve eski Başbakan’ın kefaletle serbest bırakılmasına karar verildi. Ancak 30 Ağustos 2023’te Yargıç Abul Hasnat Zulkarneyn, savcılığın talebi üzerine “devlet sırlarını ifşa etmek”le suçlanan Khan’ın tutukluluk süresini uzattı.

Eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi de 19 Ağustos 2023’te İslamabad’daki evinde gözaltına alınarak benzer bir gerekçeyle cezaevine gönderildi.

Mahkeme Han ve eşi Bibi’yi 14’er yıl hapis cezasına çarptırdı.

Pakistan’da mahkeme, 30 Ocak’ta “devlet sırlarını ifşa etmekle” suçlanarak tutuklanan eski Başbakan Khan ve eski Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’yi 10’ar yıl hapis cezasına çarptırdı. 31 Ocak’ta Han ve eşi Bibi, Başbakanlık döneminde hediyeleri sattığı ve aldığı hediyelerin detaylarını açıklamadığı gerekçesiyle yargılandığı yolsuzluk davasında kusurlu oldukları gerekçesiyle 14’er yıl hapis cezasına çarptırıldılar.

Bu, geçen hafta aldığı üçüncü hapis cezası.

Ayrıca 3 Şubat’ta mahkeme, tutuklu eski Başbakan Khan ve eşi Bushra Bibi’yi, yasadışı evlilik yaptıkları gerekçesiyle 7’şer yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bushra Bibi’nin eski kocası Havar Maneka, Bibi’den ayrıldıktan yaklaşık 6 yıl sonra İmran Khan ile Bibi’nin yasadışı evliliği konusunda mahkemeye itiraz etti.

Maneka itirazında, Bibi’nin İmran Khan’dan boşandıktan sonra “iddat” adı verilen bekleme süresinden önce evlendiğini, bu evliliğin İslami evlilik şartlarına uygun olmadığını ve yasa dışı olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu