Haber

FBI’ın ABD’deki istihbarat güçleri hakkında soruşturma başlatıldı

YENİ ABD’de Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) bir senatör ve eyalet milletvekili hakkında bilgi toplamak için istihbarat yetkilerini “uygunsuz” şekilde kullandığı belirtildi.

ABD Ulusal İstihbarat Departmanı (ODNI), Yabancı İstihbarat Teftiş Mahkemesi’nin (FISC) Yabancı İstihbarat Gözetleme Yasası’nın (FISA) yabancılar üzerinde gözetlemeye izin veren 702. maddesi hakkındaki görüşünü yayınladı.

Belgede, FBI’ın “yabancı bir istihbarat servisi tarafından hedef alınan” bir ABD senatörü ve bir eyalet senatörünün soyadlarını kullanarak arama yaptığı, ancak bunun sorgulama standartlarını ihlal ettiği belirtildi.

FBI’ın sorgulama standartlarına uymayan bir polis memuru hakkında FBI’a şikayette bulunan eyalet hakiminin sosyal güvenlik numarasını kullanarak sorgulama yaptığı da paylaşıldı.

Bu kapsamda istihbarat teşkilatlarına gözetim sistemlerini güçlendirmeleri çağrıldı.

Tartışmalı Madde 702

ABD’de 11 Eylül saldırılarının ardından çıkarılan ve istihbarat birimlerine geniş yetkiler veren Dış İstihbarat İzleme Yasası’nın (FISA) 702. maddesi, Amerikan istihbaratına yurtdışında ABD vatandaşı olmayan yabancıları denetleme yetkisi veriyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 702’nci sayının ABD ulusal güvenliğinin mihenk taşı olduğunu belirterek, Joe Biden yönetiminin yasanın yeniden çıkarılmasını desteklediğini belirtti.

Çin ve Rusya’nın faaliyetlerinden kaynaklanan tehditler, siber saldırılar ve teröristler karşısında önemli gördüğüne işaret ettiği 702’nci sayının verilen sürenin ardından yeniden yürürlüğe girmesi için gerekli çalışmaları yürüttüklerini belirtti.

Bazı milletvekilleri, FISA’nın 702. unsurunun değerli başarılara imza attığını ancak birçok kez suistimal edildiğini ve yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunuyor.

İstihbarat görevlileri ise yabancı istihbarat amaçları hakkında hızlı ve güvenilir istihbarat toplanmasına imkan verdiği için ilgili konuda geri kalıyor.

serinhisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu