Yaşam

Gaziemir’in çınar ağaçlarına yoga ile gençlik aşısı

Gaziemir Belediyesi’nin 60 yaş üstü bireylere hizmet verdiği Çet Evi’nde düzenlenen yoga derslerine katılan üyeler, hem zihnen hem de bedenen güçleniyor.

Gaziemir Belediyesi, 60 yaş üstü bireylere hizmet verdiği Çet Meskeni Sağlıklı Yaşlanma Merkezi’nde, yaşlı vatandaşların hayatla bağlarını koparmalarını engelleyerek, evlerinden çıkıp sosyalleşmelerini sağlıyor. Yeni arkadaşlar edinmekten, yeteneklerine göre hobiler geliştirmekten ve merkezdeki etkinliklere katılmaktan mutluluk duyan üyeler, düzenlenen spor etkinlikleri sayesinde sağlıklı bir yaşam sürüyor. Yoga Eğitmeni Kezban Güçlü’nün hazırladığı özel program doğrultusunda haftada bir gün yoga yapan Çet Evi üyeleri, fiziksel sorunlarının üstesinden gelerek daha güçlü bir vücuda sahip oluyor. Müzik eşliğinde yoga yaparak vücut stabilitesini yeniden kazanan çınarlar, egzersizler sayesinde kas kümelerini güçlendirme, nefes egzersizleri ile de vücutlarını kuvvetle doldurma fırsatı buluyor.

Çet Evi’nde yaklaşık 2 yıldır yoga dersleri veren Kezban Güçlü, yoganın 5 bin yıllık sağlıklı yaşam ve güzelleşme sanatı olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü’nün bir süredir önerdiği bir yol olduğunu vurguladı. Sağlıklı yaşam. Çet Evi üyelerinin yoga sayesinde zihinsel ve fiziksel olarak güçlendiklerini vurgulayan Güçlü, “Eklem ağrısı, bel-boyun fıtığı ve diz problemi olan üyelerimiz var. Üyelerimizin bir kısmı sağlık durumuna göre sandalyede, bir kısmı yerde yoga yapıyor. Yoga, büyüklerimizin hareket etme kapasitelerini ve yaşam güçlerini artırır. Derslerimizde sıklıkla nefes teknikleri uyguluyoruz. Vücudumuzun oksijene ihtiyacı var. Nefes bizim yaşam gücümüzdür. Hareketleri nefesle senkronize edip sistemli bir şekilde çalıştığımızda bedeni kuvvetle doldurur, tüm iç organlara masaj yapar, sınır ve dolaşım sistemini rahatlatır.”

Kezban Güçlü, “Gaziemir Belediyemizin Ata Evi’nde yaptığı bu hizmeti çok değerli buluyorum” diyerek, şöyle devam etti:

“Avrupa ülkelerinde 65 yaş üstü bireylerin hareket etme ve spor faaliyetlerine katılma oranı yüzde 40-50 iken ülkemizde bu oran yüzde 4.7! Bu yaştaki bireylerin yoga yapmasının imkansız olduğu gösterilmiştir. Bu ön yargıyı kırmak istedik. Burada her yaş grubunun yoga yapabileceğini, fiziksel rahatsızlıkları varsa uygun terapiler, bilinçli ve sistemli bir uygulama ile yoga uygulamalarına dahil edilebileceğini gösterdik. Bu çalışmanın tüm ülkemiz için örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Yoga ile sağlıklı yaşlanıyoruz”
Çet Residence’ı ilk açıldığı günden bu yana sürekli kullanan ve yoga derslerinden hiçbirini kaçırmadığını söyleyen Gülcan Deniz, “Ata Residence deyince aklıma birliktelik, dostluk, sosyalleşme ve birçok aktivite geliyor. Çet Evi’ndeki hizmet bizi hayata bağlıyor. 72 yaşındayım ve sporu hiç bırakmadım. Çet Evi’nde düzenlenen yoga derslerine katılıyorum. Yoga hayatımıza girdiğinden beri bizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak olumlu yönde etkilemiş ve sağlıklı bir şekilde yaşlanmamızı sağlamıştır. Bu sporun çağımıza çok uygun olduğunu düşünüyorum. Yeteri kadar Çet Konutları var. Yaşlıların faydasını düşünen belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.

“Eşimin ilk kez bu kadar güzel gülümsediğini gördüm”
Eşinin sağlık sorunları nedeniyle zor günler geçirdiğini, doktor önerisiyle geldikleri Çet Evi’nde zor günleri atlattıklarını belirten Şevkiye Demirel, “İzmir’e 5 yıl önce taşındık. Eşim yedi ameliyat geçirdi. Bu süreçte eşimi hastalıkları nedeniyle kaybedip yalnız kalacağımı düşünerek depresyona girdim. Çet Evi ile doktorumun tavsiyesi üzerine tanıştım. Eşim de araştırdı ve ikimiz de dört yıldır Çet Evi’nin üyesiyiz. Buraya geldikten sonra, özellikle yogaya başladıktan sonra eşimin hayatı değişti. Burada yaptığımız kahkaha yogasında 46 yıllık eşim ilk defa bu kadar güzel kahkaha attı ve çok keyifliydi. Eşimin resmini çocuklarıma gönderdiğimde ‘Anne babam ne güzel gülüyordu’ dediler. Yani yoga bizi hayata bağladı ve yaşama sevincimizi artırdı. Yoga ile nefesimiz ve hayatımız değişti. Çet Evi’ne geldikten sonra yeni bir insan olduk” dedi.

“Hem yürüyüşüm hem de dizlerim düzeldi”
Geçirdiği diz protezi ameliyatının ardından sağlık sorunlarından yoga yaparak kurtulduğunu belirten 72 yaşındaki Havva Kesen, “Ata Evi ile ilk tanıştığımda bu yaştan sonra okula gider miyim diye düşünmüştüm ama çok mutluyum. buraya geldiğime sevindim. Dizimde platin var. Yogaya başlamadan önce bacağım açılmıyordu. Artık hem yürüyüşüm hem de sağlığım düzeldi” dedi.
Ata Evi’nde birçok aktiviteye katıldığını ve bu merkezdeki yoga dersleri sayesinde fiziksel sorunlarının azaldığını belirten Bayram Özdemir, “Oturup kalkarken çok zorlandım. Fizik tedavi, spor ve yoga uygulamaları fiziksel sorunlarımı azaltmama yardımcı oldu. Yoga pratiği hayatıma renk kattı. Yoganın birçok organımızın sağlıklı çalışmasını sağlayan bir spor olduğunu düşünüyorum. Öğretmenimiz bize çok faydalı işler yaptırıyor. Ata Evi’nde verilen hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum” diyerek görüşlerini bildirdi.

“Yogaya bakış açım değişti”
Ata Evi’nde verilen hizmetleri arkadaşından öğrendiğini ve merkeze kayıt olduğunu belirten Ayşe Yener, yoga derslerinin olduğu günü sabırsızlıkla beklediğini vurguladı ve şunları söyledi:
“Bu yaşıma kadar hiç yoga yapmadım, yoga ile burada tanıştım. Panik atak gibiydim, aceleci bir tavrım vardı. Yoga yaparak bunlardan kurtuldum ve diyaframdan nefes almayı öğrendim. Yoga sayesinde kendime ve çevremdeki insanlara bakış açım değişti. Kendime daha çok zaman ayırmaya başladım. Yoga beni çok rahatlatıyor. Yoga derslerimi iple çekiyorum, sabah erken kalkıyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu