Haber

İletişim tarafından yayınlanan 9. Dezenformasyon Bülteni

ANKARA (İGFA) –Cumhurbaşkanlığı tarafından 28 Kasım-4 Aralık tarihlerini kapsayan Dezenformasyon Bülteni’nde 7 başlık altında yer alan “haftanın yalan haberleri” yer aldı.

“Türkiye yabancı büyükelçilikleri güvenlik tehditlerine karşı uyarıyor” başlıklı teze dikkat çekilen bültende, Londra merkezli Reuters haber ajansının Türkiye hakkında kaynağı açıklanmayan yalan haberlerine bir yenisini daha eklediği belirtildi.

Reuters’in abonelerine servis ettiği haberde, “Üç Batı Avrupa büyükelçiliği ve büyük bir uluslararası kuruluş, Türk makamları tarafından olası güvenlik tehditlerine karşı uyarıldıklarını ve konunun hassasiyeti nedeniyle isimlerinin açıklanmamasını istediklerini söylediler.” Bültende, Türkiye’deki büyükelçiliklerin güvenlik tehditlerine karşı uyarıldığı iddialarının asılsız olduğu vurgulandı.

Bültende, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kurumlarından yabancı büyükelçilik ve kuruluşlara gönderilen herhangi bir uyarı mesajının bulunmadığı kaydedildi.

Yürütülen çalışmalar neticesinde sınır güvenliğinin sağlanması, DEAŞ’ın ülkeye yönelik terör saldırılarının önlenmesi, yerinden edilmiş Suriyelilerin ülkelerine dönüşlerinin sağlanması ve huzur içinde yaşamaları amacıyla 24 Ağustos 2016 tarihinde Fırat Kalkanı Harekatı’nda ve bölgede güvenlik. 216 gün süren ve 29 Mart 2017’de sona eren operasyonda 71 Türk askerinin şehit olduğu hatırlatıldı.

BASINÇLI HAVA KOMPRESÖRÜ İHALE ŞARTNAMESİNDE “YUNAN YAPIM ŞARTI” BULUNMAKTADIR

Bültende ayrıca bazı yayın organlarında yer alan “Jandarma Genel Komutanlığı’ndaki SAT komandoları tarafından kullanılmak üzere 8 adet yüksek basınçlı hava kompresörü için ihale şartnamesinde ‘Yunan malı’ şartının yer aldığı” iddiasına yer verildi. İçişleri Bakanlığı”

Bir televizyon kanalında yayınlanan bazı görüntülerde, “97 yıl sonra tekke ve zaviyeler aslında özgür. Öğrencileri böyle sokağa çıkarıyorlar” denildi. Bültende servis edildiği iddia edilirken, yeniymiş gibi servis edilen görüntülerin 2018 yılına ait olduğu belirlendi. iddia edildi.

TOKİ BAŞVURUSU FİYATI İLE İLGİLİ İDDİALAR

Bültende, sosyal konut projesi kapsamında Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’na (TOKİ) başvurusu geçerli bulunan 5.1 milyon kişinin ödediği 500 liralık başvuru bedeline ilişkin manipülatif payların belirlendiği belirtilirken, ” Çekilişe hak kazanamayan vatandaşların yaptığı başvuru ödemesi hiçbir yere aktarılmayacaktır.’250 Bin Sosyal Konut Projesi Başvuru Bilgi Formu’nda belirtildiği üzere çekilişe katılmayan vatandaşlar başvurularını alabileceklerdir. Çekiliş tarihinden itibaren beş iş günü içerisinde bankanın yetkili şube ve ATM’lerinden ücret iadesi yapılmıştır.

Bültende, bazı yayın organlarında yer alan “YSK seçmen kütüğüne ilişkin haberlerde Suriyeli seçmen sayısının 466 bin 105 olarak belirlendiği” iddiasının da yanlış olmadığı belirtildi. Haberlerde yer alan ve sosyal medyada paylaşılan iddiaların dayandığı rapor Yüksek Seçim Kurulu, iddia edildiği gibi bir rapor hazırlamadı. YSK’nın seçmenleri doğum yerine göre sınıflandıran bir çalışması yok.” söylendi.

Bültene ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu