Ekonomi

IMF Latin Amerika 2024 büyüme tahminini revize etti

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan son güncellemede Latin Amerika ve Karayipler’in ekonomik görünümü 2024 yılı için biraz daha iyileştirildi. IMF, Ocak ayında daha önce %1,9 olarak tahmin edilen bölgenin ekonomik çıktısında şimdi %2,0’lık bir büyüme öngörüyor.

Bu revizyona rağmen, yeni tahmin 2023’te kaydedilen %2,3’lük büyümeye kıyasla hala bir yavaşlamaya işaret ediyor ve 2025’te %2,5’e yükselmesi bekleniyor.

Revize edilen rakamlar bölgenin büyük ekonomilerinde genel bir yavaşlamaya işaret ediyor. Brezilya’nın cari yıl için %2,2 oranında büyümesi öngörülmektedir ki bu da Ocak ayındaki tahmine göre 0,5 puanlık bir artış anlamına gelmektedir.

Bu yine de Brezilya’nın 2023’te yaşadığı %2,9’luk büyümeye kıyasla bir yavaşlama anlamına geliyor. IMF bu yavaşlamayı mali konsolidasyon, sıkı para politikasının gecikmeli etkileri ve tarım sektörünün katkısının azalması gibi faktörlere bağlıyor.

Buna karşılık, Meksika’nın büyüme tahmini 0,3 puan düşürülerek %2,4’e çekildi ve 2023’te görülen %3,2’lik büyümeden daha önemli bir yavaşlamaya işaret etti. IMF, büyüme görünümündeki bu düşüşün başlıca nedeni olarak imalat sektöründeki gerilemeye işaret ederken, artan hükümet harcamalarının bu yıl büyümeyi desteklemesinin beklendiğine de dikkat çekiyor.

Bölgedeki diğer ülkelere bakıldığında, Arjantin’in 2023’te %-1,6 olan ekonomik daralmasının 2024’te %-2,8 ile daha da derinleşmesi bekleniyor. Ülkedeki tüketici enflasyonunun %250’nin hemen altında seyredeceği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, Arjantin’in cari işlemler dengesinin GSYH’nin %0,9’u oranında pozitif olacağı tahmin edilmektedir ki bu da geçen yıl kaydedilen %-3,5’lik orana göre kayda değer bir iyileşmedir.

Buna karşılık, Kolombiya, Şili ve Peru’nun geçen yıla kıyasla daha hızlı bir büyüme yaşayacağı tahmin ediliyor. Kolombiya ekonomisinin 2023’te %0,6’dan %1,1’e yükseleceği tahmin edilmektedir. Şili’nin büyümesinin geçen yılki %0,2’lik büyüme oranından önemli bir artışla %2,0’ye ulaşması bekleniyor. Peru’nun 2023’teki %0,6’lık daralmanın ardından %2,5 oranında büyümesi beklenmektedir.

Orta Amerika’nın bir önceki yıl %4,2 olan büyüme oranının hafif bir düşüşle %3,9’a gerilemesi öngörülmektedir. Karayipler bölgesinde ise 2023 yılında %8,3 olan büyümenin 2024 yılında %9,7’ye yükseleceği tahmin edilmektedir.

Küresel ölçekte ise IMF, ABD ekonomisinin güçlü performansının kalıcı yüksek enflasyon, Çin ve Avrupa’da azalan talep ve bölgesel çatışmaların olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olmasıyla birlikte bu yıl için %3,2’lik bir üretim artışı öngörmektedir.

IMF’nin güncellenen bu tahmini, Latin Amerika ve Karayipler için ekonomik büyüme tahminini 2024 yılı için %1.6’ya düşüren Dünya Bankası’nın geçen haftaki değerlendirmesiyle çelişiyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu