Haber

İtalya’da akaryakıt istasyonu işçileri greve gitti

İtalya’da akaryakıt dağıtım şirketlerine bağlı üç büyük sendika (FAIB-FEGICA-FIGISC) hükümeti protesto etmek için greve gitti.

FAIB-FEGICA-FIGISC sendikaları, Giorgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümetinin yıl başından bu yana akaryakıt fiyatlarındaki indirimi kaldırmasını protesto etmek ve fiyat spekülasyonunun önüne geçmek için şeffaflığı sağlamak amacıyla greve başladı. taraflar arasında uzlaşma sağlanamayınca dün akşam saatlerinden itibaren uygulanmaya başlayacak.

“Akaryakıtta şeffaflık yönetmeliği” olarak bilinen düzenlemeye sendikalar, akaryakıt istasyonlarını tüketicilerle karşı karşıya getirdiği gerekçesiyle itiraz etti.

Sanayi ve ekonomik kalkınmadan sorumlu “Business and Made in Italy” Bakanı Adolfo Urso, sendikaların duyurduğu 48 saatlik grev öncesi grevi önlemek amacıyla dün akşam FAIB-FEGICA-FIGISC yöneticileriyle bir toplantı daha yaptı. geçen hafta 25-26 Ocak için.

Hükümet ile sendikalar arasında gerçekleşen bu görüşme sonucunda FAIB Sendikası, Bakan Urso’nun girişimlerinin olumlu olduğunu belirterek, kendisine bağlı dağıtım istasyonlarında grevi 24 saate indirdi.

FEGICA-FIGISC yetkilileri ise basına yaptıkları açıklamada, Bakan Urso’nun çabalarını takdir ettiklerini ancak hükümetten gerekli somut yanıtları alamadıklarını, bu nedenle daha önce duyurulduğu üzere grevin 48 saat süreceğini söyledi. .

Grev başlamadan önce benzin istasyonlarında kuyruklar oluştu

Ülke genelinde araçlarına akaryakıt almak isteyen araç sahipleri, grev başlamadan önce depolarını doldurmak için istasyonların önünde sıraya girdi.

Başkent Roma ve Milano’da özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde akaryakıt istasyonlarında araç yoğunluğunun arttığı görüldü.

Milano’nun güneyindeki akaryakıt istasyonunda aracının deposunu dolduran Andres, özel şoför olduğuna ve bu nedenle sürekli araç kullandığına dikkat çekerek, akaryakıt fiyatlarındaki artışın gözle görülür düzeyde olduğuna dikkat çekti.

Andres, “Depoyu doldurmak için haftada ortalama 300-400 euro ödüyorum. Önceden 2 haftada bir 400 euro civarında ödüyordum” dedi. dedim.

Moldovalı tır şoförü Sergej de grev başlamadan önce benzin istasyonuna depoyu doldurmak için geldiğini ifade ederek, “Grev var ama çalışmak zorundayız. Dizel de çok pahalı, şehirde litresi 2 euro ve 2,5 euro civarında. şehir dışında avro.” 80 kuruş arttı. Her gün 150-200 litre yakıyorum. Günde 300-400 euro sadece mazot için. Sadece akaryakıt istasyonları kazanıyor, aslında onlara çalışıyor gibi oluyoruz.” dedi.

Benzin 1,84 Euro, dizel 1,89 Euro

İtalya’da bu hafta başında açıklanan ortalama fiyatlar litre başına 1,84 avro (pompa servis fiyatı 1,98 avro), dizel 1,89 avro (pompa servis fiyatı 2,02 avro) idi.

2022 yılında ülkede görev yapan Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı koalisyon hükümeti, Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle yükselen akaryakıt fiyatları üzerindeki ÖTV’yi yaklaşık 20 kuruş indirdi.

İtalya’da Eylül 2022’de yapılan seçimlerin ardından iktidara gelen Giorgia Meloni liderliğindeki sağcı koalisyon hükümeti, spekülasyon nedeniyle artırdığını belirttiği akaryakıt fiyatlarındaki 20 kuruşluk indirimi yılın başından itibaren kaldırdı. yıl.

pazarcikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu