Ekonomi

Kanada banka şefleri iklim taahhütleri konusunda parlamentoyla karşı karşıya

Bugün önemli bir oturumda Kanada’nın en büyük beş bankasının CEO’ları Kanada parlamentosu üyeleri tarafından iklim değişikliğiyle mücadele stratejileri konusunda sorgulandı. Royal Bank of Canada, TD Bank, Bank of Montreal, Bank of Nova Scotia ve CIBC’nin liderleri, Avam Kamarası komitesine video bağlantısıyla bağlanarak bankalarının sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik yaklaşımlarını ve fosil yakıtları finanse etmeye devam etmelerini tartıştılar.

Dünya genelinde petrol ve doğal gazın en büyük finansörleri arasında yer alan bankalar, iklim değişikliğine katkıda bulunduğu düşünülen kredi verme uygulamaları konusunda artan bir incelemeyle karşı karşıya kaldılar. Geçen yıl bu kurumlar fosil yakıt sektörüne yaklaşık 104 milyar dolar finansman sağlayarak bu alandaki küresel banka anlaşmalarının değerinin %13’ünü oluşturdu.

Oturum sırasında banka yöneticileri daha sürdürülebilir uygulamalara geçişin önemini kabul etmekle birlikte fosil yakıt çıkarımına yönelik finansmanın azaltılması için gereken karmaşıklığı ve zamanı vurguladılar. Ayrıca, bankacılık ile petrol ve gaz endüstrilerinin Kanada’nın gayrisafi yurtiçi hasılasına %3 ila %5 arasında değişen önemli katkıları göz önüne alındığında, bu geçiş sürecinde Kanada ekonomisini destekleme ihtiyacının da altını çizdiler.

RBC CEO’su Dave McKay parlamentonun sorularını yanıtlarken şunları söyledi: “Enerji hala Kanada ekonomisinin büyük bir parçası. Bu nedenle geçiş sürecinde ekonomiyi desteklemeye devam etmeliyiz, her ikisini de yapmalısınız, sadece birini yapamazsınız.”

Bankalar, 2050 yılına kadar operasyonlarda ve finanse edilen emisyonlarda net sıfır emisyona ulaşmak ve aynı zamanda müşterilerine daha çevreci uygulamalara geçişte yardımcı olmak gibi iklim hedefleri belirledi. Ancak milletvekilleri, bankaların taahhütlerinin muğlak doğası ve sürdürülebilir yatırımlar konusunda şeffaflık ve katı tanımların eksikliği konusundaki endişelerini dile getirdiler.

TD’nin CEO’su Bharat Masrani “düzenli bir geçişten” ve bankanın petrol ve gaz endüstrisinin sorumlu gelişimini destekleme ve aynı zamanda net sıfır dünyaya doğru ilerleyen girişimler için sermaye sağlama niyetinden bahsetti.

Dünyanın en büyük dördüncü petrol üreticisi olarak kabul edilen Kanada, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını 2005 yılı seviyelerinin %40 ila %45 altına indirmeyi taahhüt etmiştir. Ancak çevre aktivistleri bankaların eylemlerini eleştiriyor ve yatırımlarının ülkenin iklim konusundaki ilerlemesini engellediğini öne sürüyor.

Environmental Defence Canada’da iklim finansmanı kıdemli müdürü Julie Segal, ilgili bir eylem planının olmamasını eleştirerek, “Yaptıkları yatırımlar ülkeyi iklim ilerlemesinden alıkoyuyor ve şimdiye kadar hesap vereceklerine dair hiçbir işaret yoktu” dedi.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

yayladagihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu