Haber

Manavgat’ta çam kese otu istilası

Manavgat’ta çam kese otu istilası

Toplu halde binalara girerek vatandaşların uykusunu bozuyorlar.

ANTALYA – Antalya’nın Manavgat ilçesinde Çam Kesesi Böceği adı verilen yıkıcı bir istila var. Çam ağacı kadar insanlara da zarar veren böcek, Sarılar Mahallesi sakinlerinin uykularını kaçırıyor. Sürü halinde binaların en üst katına çıkan böcekler nedeniyle vatandaşlar korku dolu anlar yaşıyor.

Orman, Belediye ve Tarım Bölge Müdürlüğü’ne başvurduklarını belirten mahalle sakinleri, sorunlarının tespit edilmesini istiyor.

Sarılar Mahallesi 3043 Sokak’ta bir binanın arkasında boş bir yerde bulunan çam ağaçlı evlerin bahçe duvarlarından sürüler halinde giren çam kese böceği, vatandaşların ilaç uygulamasına rağmen istilasına devam ediyor. İşgalin en yoğun olduğu yerde ikamet eden Murat Şevik, geceleri uyuyamadıklarını belirterek, “Gördüğünüz gibi halk arasında gembi olarak da adlandırılan Çam Kesesi Böceği evimizi bastı. .Biz bu haşereden kurtulmak için ne gerekiyorsa yaptık.İlaç yapıyoruz nasılsa her gün binlerce hatta milyonlarcası kapımıza geliyor.Pencere açamıyoruz 3-4 kata kadar çıkıyor. her gün duvarları ilaçlamaya çalışın.Aksi takdirde duvarlar tamamen gembi istilasına uğrar.Geceleri uyuyamazdık.Başta belediyeler ve orman işletmesi olmak üzere tarım ilçe ve sağlık müdürlüğüne başvurmamıza rağmen bir çözüm bulamadık. Yetkililerden analiz istiyoruz.” dedi.

Mahalle sakinlerinden Mehmet Öz, bu yıl yağışların az olması nedeniyle çam ağacının gembi ürettiğini belirterek, yetkililerden acil çözüm beklediklerini söyledi.

haber-akyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
cevizli evden eve nakliyat
beşiktaş eşya depolama
Başa dön tuşu