Haber

MHRS randevusuna gitmeyene 2 hafta yasak

ANKARA –Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, merkezi doktor randevu sisteminde (MHRS) iki yeni uygulamanın hayata geçirildiğini sosyal medya hesabından duyurdu.

Atamalarda sorun yaşandığını ifade eden Bakan Koca, “Beklenen iyileşme sağlanana kadar üzerinde duracağımız bir numaralı konu MHRS randevu sorunları olacak. Sistemdeki gereksiz yük artışına ve zaman kaybına karşı iki uygulama başlatıldı. Zamanın kullanımında karşılıklı bir başarı bizi şu anda hayal bile edilemeyecek noktalara götürebilir.

RANDEVUYA GİTMEYEN ŞUBEDE 15 GÜN TEKRAR RANDEVU ALAMAZ

Buna göre MHRS üzerinden randevu almayan ve iptal etmeyen kişiler 15 gün boyunca şubeden tekrar randevu alamayacak. Ayrıca aynı durum, yapmış olduğu randevudan önce bire bir şubede muayene olup bu nedenle randevusunun boş olduğu tespit edilen kişiler için de geçerli olacaktır.

Bakanlık, iki uygulama ile hastaların MHRS randevularında zorluk yaşamasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “Son 1 ayda MHRS üzerinden randevu almayanların oranı yüzde 21 oldu. Bu oran muayene olması gereken hastaların hekime ulaşımında engel oluşturmaktadır.

“Yeni uygulama kapsamında MHRS üzerinden randevu alındığında vatandaşların önüne ‘Sayın hemşehrimiz randevunuza gitmezseniz veya gelmeyeceğiniz randevunuzu iptal ederseniz, sadece 15 gün sonra aynı şubeden tekrar randevu almak için. Randevularına gelemeyen hastaların randevularının iptal edilmesi diğer hastalara yer açılarak değerlidir. Sistemin hem internet sitesi üzerinden hem de SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma veya iptal etme hizmeti var.” (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu