Haber

Mülki müfettişlerden Mardin kayyımına ‘Özel Sekreter’ uyarısı: ‘İdarenin takdir yetkisi sınırsız değil’

İçişleri Bakanlığına bağlı mülki müfettişler, kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU) hakkında 2019-2023 yıllarını kapsayan bir rapor hazırladı.

ABONELERİN YÜZDE 20’SİNDE SU KESİLDİ

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göreRaporda, MARSU’nun 2019-2023 yılları arasında 184 bin 860 aboneden 36 bin 415’inin suyunu kestiği belirtildi. Bunun nedeni ödenmeyen faturalar ve icra takiplerine bağlandı.

Raporda, MARSU’nun 532 kişilik memur ekibinden sadece 99’unun dolu olduğu, memurların yapması gereken işlerin personel tarafından yapıldığı kaydedildi. Söz konusu durumun “yasadışı” olduğuna dikkat çekilerek, sürecin hukuka uygun olarak tesis edilmesi yönünde öneride bulunuldu.

AK PARTİLİ İSİMLER MÜDÜRLÜĞE ATANDI

Raporda, Özel Kalem Müdürlüğü atamalarına ilişkin tespitlere de yer verildi. MARSU yönetimi tarafından 2020-2023 yılları arasında müdürlüğe 5 dışarıdan atama yapıldığı bildirildi. Müdürlük başkanlığına atanan kişilerin Furkan Doğan, Mehmet Mesut Tanrıkulu, Hanife Çelikel, Zeynep Gürkut ve Şuayb Işık olduğu belirtildi. .

Bu isimlerden Mehmet Mesut Tanrıkulu, AK Parti Gençlik Kolları Yönetim Kurulu, Akdeniz Bölge Koordinatörü ve AK Parti Gençlik Kolları Merkez Karar ve Yönetim Komitesi (MKYK) üyesidir. Mardin’de 6 ay Özel Kalem Müdürü olarak görev yapan Tanrıkulu, şu anda kayyum idaresindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı olarak görülüyor.

AK Parti Elazığ Yurtbaşı Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Doğan’ın oğlu olduğu öğrenilen Furkan Doğan, lise mezunu. Doğan, Özel Kalem’e atandıktan sonra Elazığ Valiliği’ne atandı.

Hanife Çelikel, belediyedeki görevinin ardından İçişleri Bakanlığı’na atandı.

MARSU’da 6 ay Özel Sekreter olarak görev yapan Zeynel Gürkut, İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı olarak atandı.

Şuayb Işık, 7 Temmuz 2023’te MARSU’ya Özel Sekreter olarak atandı. Işık, 26 Temmuz’da Rekabet Kurulu Başkanlığı’na atandı.

Raporda, Özel Kalem Müdürlüğü ekibinin denetimin yapıldığı tarihte son atama nedeniyle boş olduğu bilgisi yer aldı.

‘İDARE’NİN TAKDİR YETKİSİ SINIRSIZ DEĞİLDİR’

Müfettişler, Özel Sekreterlik ekibinin sık sık değiştirilmemesi gerektiğine dikkat çekerek şu uyarılarda bulundu: “İdare hukukunun genel ilkelerine göre idarenin sınırsız takdir yetkisine sahip olmadığı, mevzuata uyulması ve kamu vicdanının korunması gerektiği açıktır. ‘İstisnai Devlet Memuru’ Pek çok vatandaşın sınav başta olmak üzere birçok prosedüre tabi olduğu kamu hizmetine girerken çalışanların işe alınması veya terfi ettirilmesinin istisnai bir yol olarak algılanmaması gerekir. Bir hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilen bu durum, diğer görevlilerin çalışma huzurunu, moral motivasyonunu ve performansını da olumsuz etkileyerek devlete olan güvenlerini azaltacaktır. Kamunun hizmet ihtiyacını karşılama amacı dışında hiçbir amaçla kullanılmamalı, aksi yönde hiçbir uygulama yapılmamalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu