Haber

Mustafa Sarıgül, deprem bölgesindeki mahpuslar için ‘deprem izni’ istedi

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen iki deprem 10 ili etkiledi.

Binlerce insan hayatını kaybetti, binlercesi yaralı olarak kurtuldu.

Kentlerde arama kurtarma çalışmaları devam ederken, yeni mucizeler için umutlar da yitirilmiyor.

“Bu deprem bir felakettir”

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, depremde hayatını kaybedenler anısına bir basın toplantısı düzenleyerek yapılmasını istediği bazı önerilerde bulundu.

Sarıgül, depremin ilk günü partilileriyle birlikte bölgede olduklarını ve yardım seferberliğine katkıda bulunduklarını belirterek, şunları kaydetti: “Ben 1999 depreminde Yalova, Düzce, Sakarya ve Kocaeli’de o bölgede görev yapmış bir arkadaşınızım. İnanın o deprem bir felaketti ama bu deprem bir felaket.”değerlendirmesini yaptı.

“İnsan hakları ihlal edilmemeli”

Ülkenin en kıymetli sorununun deprem ve şokun yarattığı ekonomik, sosyal ve manevi riskler olduğunu belirten Sarıgül, şöyle devam etti:

Şartlar ne kadar olağanüstü olursa olsun, yönetenler kesinlikle ve kesinlikle hukuk devletinden sapmamalıdır. İnsan haklarına aykırı hareket edilmemeli, suç ne olursa olsun hiç kimse yargısız infaz, linç, dayak ve cezalara maruz bırakılmamalıdır. Bu tür hareketler başlarsa nerede sona erecekleri, kime ulaşacakları, ne zaman ve nasıl ulaşacakları hiçbir zaman belli olmaz.

“Deprem izni verin” talebi

TDP Genel Başkanı Sarıgül, tüm siyasi partilere seçim döneminde alınan Hazine yardımının yüzde 50’sini depremzedelere bağışlama çağrısında bulundu.

Deprem bölgesindeki cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlüler ile ailelerinin tedirginlik içinde yaşadıklarını belirten Sarıgül, şöyle konuştu: “Böyle zor zamanlarda bağlı kalmak daha da acı verici. Devlet, tutsaklara ‘deprem izni’ vererek büyüklüğünü ve şefkatini göstermelidir.”dedi.

Mustafa Sarıgül, üniversiteler için alınan uzaktan eğitim kararını da eleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu