Ekonomi

Nintendo’nun yeni oyunları satış rekoruyla geldi

Japon oyun şirketi Nintendo’nun el konsolu Switch’e özel olarak 18 Kasım’da çıkan yeni oyunları Pokemon Scarlet ve Pokemon Violet, birinci 3 gün içinde toplamda 10 milyon adet sattı. Şirketten yapılan açıklamada bu sayının bir rekor olduğu belirtildi. Oyunların satış fiyatının 60 dolar olması, 600 milyon dolar gelir elde edildiği manasına geliyor.

Japonya’nın Kyoto kentinde yer alan şirket, tatil devrinin öncesinde büyük oyunlar çıkarmaya devam ediyor. İki ay evvel çıkan Splatoon 3 de Japonya içerisinde satış rekoru kırmıştı.

Kovid-19 kapanmaları sırasında oyun kesiminde süratli bir büyüme görülürken, kapanmaların sona ermesi Nintendo, Sony ve Microsoft üzere oyun devlerini olumsuz etkiledi.

Oyun dalında danışmanlık hizmeti veren Kantan Games’in CEO’su Serkan Toto, “Nintendo, sektör için zorlu geçen 2022 yılında iki büyük oyun çıkararak nadir bir başarı elde etti” dedi.

Şirketin yeni büyük oyununun Mayıs’ta çıkması beklenen Legend of Zelda: Tears of the Kingdom olacağı düşünülüyor.

Şirketin pay pahası Japon yenine nazaran yılın başından beri yüzde 11 artış kaydederken, Japonya’nın Nikkei 225 endeksine karşı da muvaffakiyet gösterdi.

Diğer oyun devleri de tatil devrine güçlü bir halde giriş yapıyor. Sony’den yapılan açıklamaya nazaran, şirketin yeni oyunu God of War Ragnarok, birinci haftasında 5,1 milyon adet satarak şirketin kendine ilişkin bir stüdyonun geliştirdiği oyunlar ortasında en başarılı çıkışı yapan oyun oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu