Ekonomi

Nvidia, yapay zeka videolarını çipler için bir sonraki talep itici gücü olarak görüyor

Nvidia Corporation (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) CEO’su Jensen Huang, video üreten yapay zeka (AI) alanının gelişmesinin şirketin grafik işlemcilerine olan talebi artırmada önemli bir faktör olacağını öngördü. Büyük teknoloji firmalarının chatbot’ları devreye sokmasıyla talepte yaşanan artışın ardından Nvidia şimdi de video oluşturabilen ve insan konuşmalarına benzeyen sesli etkileşimler gerçekleştirebilen yeni yapay zeka modellerinden faydalanmak üzere kendini konumlandırıyor.

Çarşamba günü gerçekleşen bir etkileşim sırasında Huang, hayatın bilgisinde video ve fiziğin önemini vurgulayarak, bu tür yapay zeka uygulamaları için gerekli sistemlerin önemli olacağını belirtti. Şirketin H200 de dahil olmak üzere Grace Hopper çipleri, gerçekçi sesli konuşmalar yapabilen ve hem metin hem de görüntülerle etkileşime girebilen çok modlu bir model olan OpenAI’nin GPT-4o’su tarafından halihazırda kullanılıyor.

Nvidia’nın finansal görünümü iyimser ve şirket analist tahminlerini aşan üç aylık gelir öngörüyor. Bu olumlu görünüm, ilk çeyrekte veri merkezi birimindeki satışların beş kattan fazla artmasıyla destekleniyor. Hargreaves Lansdown’da hisse senedi analizi başkanı olan Derren Nathan’a göre, Nvidia’nın ürünlerine olan talep, sadece videoyu değil aynı zamanda metin, konuşma ve 2D ve 3D görüntüleri de anlayarak çok modlu olması gereken büyük dil modelleriyle geniş tabanlıdır.

Otomotiv endüstrisi de Nvidia’nın yapay zeka video modellerinin önemli bir tüketicisi haline geliyor. Tesla (NASDAQ:TSLA), otonom sürüş yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayarak yapay zeka eğitimi için işlemci kümesini yaklaşık 35.000 H100’e çıkardı. Nvidia’nın finans şefi Colette Kress, Çarşamba günü kazanç sonrası bir çağrıda yaptığı konuşmada, otomotiv sektörünün bu yıl için Nvidia’nın veri merkezi işindeki en büyük kurumsal dikey olmasının beklendiğini belirtti.

Nvidia’nın yapay zeka video üretimindeki ilerlemeleri içerik üretimiyle sınırlı değil, Nathan’ın da belirttiği gibi çeşitli uygulamalardaki faydalarını şimdiden kanıtladı. Şirketin yapay zeka tarafından üretilen video ve sesli etkileşim modellerine stratejik olarak odaklanması, çip endüstrisinde büyüme için yeni yollar açmaya hazırlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu