İş

Qualcomm’dan BMW ve Mercedes ile iş birliği: 9 milyar dolar gelir hedefi

Qualcomm ( QCOM), lüks otomotiv üreticisi Mercedes ( MBGn) ve BMW ( BMWGotomobil devlerine, araç içi bilgi-eğlence sistemlerine güç sağlamak üzere tasarlanmış bir yarı iletken çip tedarik edeceğini duyurdu.

Qualcomm, araç içi sesli komut işlevselliğini geliştirmek için bir çip sağlayacağı BMW ile işbirliğini resmen duyurdu. Ayrıca Qualcomm, 2024 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya sürülmesi planlanan yeni Mercedes E-sınıfı modelleri için de çip tedarik edecek.

Qualcomm’un Yürütme Konseyi Lideri Cristiano Amon Münih Otomobil Fuarı’ndaki bir röportajda şirketin otomotiv endüstrisine yönelik iddialı bakış açısını dile getirdi. amon; Qualcomm’un bu şubeden elde ettiği gelirin 2026 yılında 4 milyar dolara, on yıl sonunda ise 9 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiğini belirtti.

amon, “Şirket olarak odaklandığımız konulardan biri de yeni büyüme alanları bulmak… Otomotiv de bu alanlardan biri.”söz konusu.

Akıllı telefonların önde gelen çip tedarikçisi Qualcomm, geçen yıl akıllı telefon pazarında bir gerileme yaşadı. Ancak şirket, bilgi-eğlence sistemleri ve gelişmiş sürücü destek sistemleri de dahil olmak üzere araçlardaki çok çeşitli işlevleri desteklemek için otomobil üreticileriyle işbirliği yaparak girişimlerini çeşitlendiriyor.

Son çeyrekte akıllı telefon tahminleri analist beklentilerinin altında kalsa da Qualcomm’un otomotiv gelirleri %13’lük kayda değer bir büyüme göstererek bu segmentteki dayanıklılığını ve başarısını gösterdi.

QCOM hisseleri piyasa öncesinde %0,18 oranında düşüş yaşadı.

luleburgaz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu