Haber

Rusya Savunma Bakanı Şoygu: Afrika ülkeleri güvenliklerine bağımsız olarak yanıt verebilmeli

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Afrika ülkelerinin kendi güvenliklerine yönelik tehditlere bağımsız olarak yanıt verme kapasitesine sahip olması gerektiğine dikkat çekerek, “Rusya Savunma Bakanlığı, askeri ve askeri-teknik alanda Afrika ülkeleriyle iş birliğini geliştirmeye devam edecek.” söz konusu.

Şoygu, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen Moskova Uluslararası Güvenlik Konferansı’nda konuştu.

Batılı ülkelerin tek kutuplu dünya sisteminin çöküşünden endişe duyduğuna işaret eden Shoigu, “Tek kutuplu dünyanın çökmesinden ve askeri açıdan güçlü bir rakiple açık çatışmaya girmekten korkan Batı, dünya çapında bölgesel çatışmaları kışkırtıyor. bir politika, rakipleri zayıflatmak, kaynaklar üzerinde kontrolü sürdürmek, kendi yaşam kurallarını uygulamak ve muhalefetin pekişmesine direnmektir.” değerlendirmesini yaptı.

Afrika ülkelerinin ordularının daha modern hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Shoigu, “Afrika ülkelerinin eğitimli, iyi donanımlı ve güvenliklerine yönelik tehdit ve tehditlere bağımsız olarak yanıt verebilecek modern silahlı kuvvetlere sahip olması gerektiğine inanıyoruz.” söz konusu.

Şoygu, Rusya’nın Afrika ile askeri alanda işbirliğine devam edeceğini belirterek, “Rusya Savunma Bakanlığı, askeri ve askeri-teknik alanda Afrika ülkeleriyle iş birliğini geliştirmeye devam edecek.” sözünü kullandı.

“Ukrayna’nın askeri kaynakları neredeyse tükendi”

Batılı ülkelerin yoğun yardımına rağmen Ukrayna ordusunun istenilen sonuçları alamadığını belirten Şoygu, “Bu durumu çokça konuşulan (Ukrayna’nın) karşı taarruzu ile örneklendirebiliriz. Çatışmadaki ilk sonuçlar gösteriyor ki Ukrayna’nın askeri kaynaklar neredeyse tükendi.” dedi.

Shoigu, ABD’nin Ukrayna’ya yardım söylemi altında ortaklarının cephanesini tükettiğini ve bu sayede kendi savunma sanayi ürünleri için yeni pazarlar yarattığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu