Haber

Sömürge dönemi arşivlerinin Fransa’dan Cezayir’e teslimini hızlandırma taahhüdü

Fransa, Cezayir’e sömürge dönemi arşivlerinin teslimatını hızlandırma ve Cezayir Sahra Çölü’nde gerçekleştirdiği nükleer test atıklarını temizleme sözü verdi.

Cezayir Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, iki ülke arasındaki 9’uncu Siyasi Diyalog Toplantısı’nın Cezayir Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Ammar Billani ve Anne-Marie Descotes başkanlığında düzenlendiği belirtildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri.

Açıklamada, “Fransız tarafı, kolonyal dönem arşivlerini iade etme ve radyasyondan arındırılması gereken nükleer test sahalarını temizleme sürecini hızlandırma sözü verdi” denildi. söylendi.

Açıklamada başka ayrıntıya yer verilmezken, görüşmede Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un Mayıs ayında Paris’e yapacağı resmi ziyaretin hazırlıklarının da ele alındığı kaydedildi.

Cezayirli yetkililer, ülkelerinin sömürge dönemine (1830-1962) ve Osmanlı dönemine ait arşivlerinin yüzde 98’inin Fransa’da olduğunu söylüyor.

Fransız makamlarına göre, 1960 ve 1966 yılları arasında, Fransız sömürge yetkilileri Cezayir çölünde 4’ü yer üstünde ve 13’ü yer altında olmak üzere bir dizi nükleer deneme gerçekleştirdiler ve bu denemeler halen bölge halkının ve bölge halkının sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. çevreleyen alan.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun da 29 Aralık’ta Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada, Fransa’yı Cezayir’in Sahra Çölü’nde gerçekleştirdiği nükleer deneme atıklarını temizlemeye davet etmiş ve Paris yönetiminin savaşta zarar gören Cezayirlilere sahip çıkması gerektiğini ifade etmişti. deneylerin yapıldığı bölge.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu