Ekonomi

Son Dalgalanmanın Ardından Taiwan Semiconductor (TSM) Hisselerinin Ele Alınması: Uzman Görüşleri

Dünyanın en büyük bağımsız yarı iletken dökümhanesi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), yapay zekâ sektöründeki sürekli büyümeden faydalanarak hisse fiyatını yılın başından bu yana %29’un üzerinde artırdı.

Bu büyüme, aynı zaman diliminde %7,3 yükselen S&P 500 endeksinin de gösterdiği gibi, genel borsa ile kıyaslandığında oldukça yüksek.

Bununla birlikte Bernstein’daki analistler Tayvanlı yarı iletken üreticisinin gelecekteki beklentileri konusunda iyimser.

Önümüzdeki iki yıl içinde kârlardaki yıllık %25’lik büyümeye ve ileriye dönük kazanç değerlemesinin nispeten düşük 18 katına dikkat çeken Bernstein, TSM için hisse değeri tahminini 900 NT$’a yükseltti ve hisseyi güçlü bir alım olarak tavsiye etmeye devam etti.

Bu, mevcut hisse fiyatından yaklaşık %17’lik bir potansiyel artışa işaret ediyor.

Bernstein ayrıca Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’nin brüt kâr marjının piyasa beklentilerini aşacağını öngörüyor.

2023’ün son çeyreğinde, 3 nanometre teknolojisinin kullanılmaya başlanmasının şirketin ortalama brüt kâr marjını %3-4 oranında azaltması bekleniyor ve bu eğilimin 2024’ün ikinci yarısına kadar kötüleşmeden devam etmesi muhtemel.

Bununla birlikte, üretim kapasitelerinin yeniden kullanımından kaynaklanan %1-2’lik bir etki ve amortisman maliyetinde yıllık %30’luk bir artış gibi ek mali yükler öngörüyorlar. Bu faktörlere rağmen analistler, işçilik giderleri ve satılan malların diğer maliyetlerindeki artışın, satış gelirlerinde öngörülen %20-25’lik artış kadar yüksek olmayacağından emin.

Bu koşulların, operasyonları büyütmenin faydalarıyla birlikte, 2024’ün ikinci yarısında ilk yarısına kıyasla daha yüksek bir brüt kar marjı ile sonuçlanacağını tahmin ediyorlar.

Bernstein analistleri, “2025 yılına kadar 3 nanometre teknolojisinin olumsuz etkisi azalacak ya da sona erecek ve satış gelirlerinin yaklaşık %20 artması beklenirken, operasyonel ölçeklendirme brüt kar marjını %55’in üzerine çıkarmaya devam edecektir” dedi.

Buna ek olarak, finansal hizmetler firması TSM’nin varlık yatırımlarını cari yıldaki 30 milyar ABD dolarından 2025/26’da 33 milyar ABD dolarına çıkaracağını öngörmektedir ki bu rakam 2022’deki 36 milyar ABD doları seviyesinden hala daha düşüktür.

Aynı zamanda, serbest nakit akışında önemli bir artış beklenirken, 2023 yılında hisse başına 13 NT$ olan nakit temettülerin 2026 yılında hisse başına 24 NT$’a yükseleceği tahmin ediliyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu