Ekonomi

Spirit Airlines hisseleri birleşme engeli endişeleri nedeniyle düştü

Spirit Airlines Inc. (NYSE:SAVE) hisse fiyatında art arda üçüncü seansta da ciddi bir düşüşle karşı karşıya. Bu düşüş, ABD’li bir yargıcın JetBlue Airways Corp. şirketine hükmetmesinin ardından geldi. Bu, şirketin JBLU Inc. (NASDAQ: JBLU) ile 3,8 milyar dolarlık birleşmesinin rekabet karşıtı kaygılar nedeniyle engellenmesi kararının ardından geldi. Perşembe sabahı itibarıyla Spirit’in hisseleri yaklaşık %15 oranında değer kaybetmişti; bu tepki kısmen Citi’nin şirketin notunu “nötr”den “sat”a düşürmesine atfedildi. Anlaşma Salı günü bloke edildiğinden havayolunun hisse değeri yarıdan fazla düştü.

Düşük maliyetli taşıyıcının, yüksek operasyonel maliyetler ve devam eden tedarik zinciri sorunları nedeniyle daha da kötüleşen karlılığı sürdürme mücadelesi, yatırımcıların Spirit’in önemli borç yükümlülüklerini yönetebilme becerisine ilişkin endişelerini artırdı. Şirket özellikle Eylül 2025’te vadesi dolacak olan 1,1 milyar dolarlık sadakat programı borcuna odaklanmış durumda.

Perşembe sabahı yapılan işlemlerde Spirit’in hisseleri düşerken JetBlue’nun hisseleri yaklaşık %1 oranında hafif bir artış gösterdi. Aralarında Stephen Trent’in de bulunduğu Citi analistleri, JetBlue’nun satın almayı sürdürme potansiyeli hakkındaki şüphelerini dile getirerek, havayolunun yüksek kaldıraca sahip bir şirketi önemli kayıplarla devralma riskini kabul etmesinin daha iyi olabileceğini öne sürdü.

Mahkemenin birleşmeye karşı kararı Spirit’in geri dönüş riskini artırdı ve havayolunu gelecek yıl içinde önemli yeniden finansman çabalarını dikkate alması gerekebilecek bir konuma getirdi. Fitch Ratings Çarşamba günü yayınladığı raporda bu kaygının altını çizerek yaklaşan borç vadesine işaret etti.

Yatırım çekiciliği açısından, LSEG verilerine göre Spirit’in önümüzdeki 12 ay için kurumsal değer/satış oranı 1,3 iken JetBlue’nun daha avantajlı oranı olan 0,6’dır. Bu ölçüm genellikle yatırımcılar tarafından bir şirketin satışlarına göre değerini ölçmek için kullanılır; daha düşük bir oran genellikle daha cazip bir yatırım fırsatına işaret eder.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu