Haber

Suudi Arabistan’da İngiliz gezgin Philby anısına Arap Yarımadası çöl gezisi

İngiliz keşif timi, 106 yıl önce Suudi Arabistan’da yaşamış İngiliz gezgin ve siyasetçi Harry St. John Bridger Philby (Abdullah Philby) anısına deve sırtında Arap Yarımadası’nda 1300 kilometrelik bir çöl turuna çıktı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, İngiliz kaşif Mark Evans ve ekibi, 1917’de Arap Yarımadası’nın doğusundan batısına sefer yapan Abdullah Philby’nin anısını canlandırıyor.

Riyad makamlarının sponsorluğunda “Arap Yarımadasının Kalbi” sloganıyla 16 Ocak Pazartesi günü başkent Riyad’dan başlayan 1300 kilometrelik yolculuk, Arap Yarımadası çölü ve ülkenin batısındaki Taif şehrinin ardından Cidde’de tamamlanacak. ülke.

Suudi Arabistan vatandaşı Abdullah Philby’nin torunu Rim Philby de yaklaşık 2 hafta sürmesi beklenen gezide çöl koşulları ve tarihi yerler hakkında bilimsel çalışmalar yapmayı amaçlayan İngiliz keşif grubunda yer alıyor.

Geceleri çölde kalan, gündüzleri yoluna devam eden sefer, Suudi Arabistan’ın doğusundan başkent Riyad’a yaptığı yolculuğu, ilk etabın devamı olarak 15 Kasım 2022’de tamamlamayı planlıyor.

“Çölde yıldızların altında uyuyoruz”

Ekibin başındaki İngiliz kaşif Evans, Suudi devlet televizyonu Al-Ekhbariya’ya yaptığı açıklamada, “Şu anda Riyad-Cidde arasındaki yolculuğumuzun ikinci etabındayız. Yolumuza bazen yürüyerek, bazen develerle, bazen de araçlarla devam ediyoruz. Muhteşem manzaralar görüyoruz ve çölde yıldızların altında uyuyoruz.” dedim.

Cidde’ye ulaşarak tamamlanacak yolculukları ile Arap Yarımadası’nın doğusundan batısına kadar çölle ilgili verileri toplamayı hedeflediklerini belirten Evans, “Keşif ekibi bu geziyi uluslararası araştırma projelerinde çölle ilgili verileri zenginleştirmek için kullanacak. çöl.” terimleri kullandı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı, bu gezinin Suudi Arabistan ile İngiltere arasındaki “tarihi ve kesintisiz” bağlantılara da ışık tuttuğunu kaydetti.

Abdullah Philby kimdir?

1885 doğumlu İngiliz seyyah ve siyasetçi Harry St. John Bridger Philby ya da Suudi Arabistan’daki adıyla Abdullah Philby, Suudi Arabistan’da memur olduğu için Farsça ve Arapça’nın yanı sıra Urduca, Pencapça ve Beluci dillerini de öğrendi. Hindistan’daki İngiliz sömürge yönetimi.

1915’te Osmanlı’ya karşı savaşan İngiliz ve Hint birliklerine katılmak üzere Irak’ta görev yapan Philby, 1917-1918’de Arabistan’a gönderildi.

Kasım 1921’de İngiltere’nin Ürdün temsilcisi olarak atanan Philby’nin 1930’da Müslüman olması ve adını Abdullah olarak değiştirmesi, Suudi Arabistan Hükümdarı Abdülaziz bin Suud’un güvenini artırdı.

Arap Yarımadası’nı doğudan batıya kapsayan yolculuğunun yanı sıra pek çok uzun mesafeli geziler yapan Philby, seyahatleri sırasında bir dönem bölgenin İslam öncesi tarihine yönelik araştırmalara ağırlık verdi.

Philby, gezileri sırasında topladığı arkeolojik kalıntıları, çok sayıda jeolojik buluntuyu, flora ve fauna örneklerini çeşitli müzelere, tarih ve coğrafya derneklerine bağışlamıştır.

Biri İngiliz biri Arap olmak üzere iki evliliği olan Philby, 1960 yılında hayatını kaybettiği Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki Müslüman mezarlığına defnedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu