Ekonomi

Terraform Labs ve kurucusu, SEC ile ön anlaşmaya vardı

Investing.com – 2022 yılında ani çöküşüyle kripto sektörünü kaosa sürükleyen Terraform Labs davasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. 

Dün ABD’de görülen davada dolandırıcılık iddiasıyla yargılanan Terraform Labs ve kurucu ortağı Do Kwon’un, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile prensipte anlaştığı bildirildi.

Reuters’ın haberine göre sivil dolandırıcılıktan suçlu bulunan Kwon ve Terraform Labs ile yapılan ön anlaşmanın detayları henüz açıklanmadı. SEC, Terraform Labs’a dolara sabitli kripto varlığı TerraUSD aracılığıyla yatırımcıları aldatmak suçlamasıyla dava açmıştı. Terra ekosistemin kripto varlıkları, o dönem sunduğu cazip getiri oranlarıyla kısa sürede ciddi bir talep görerek piyasanın en büyük varlıkları arasına girdi. Ancak sunulan hizmetin sürdürülebilir olmadığı anlaşıldığında Terra’nın algoritmik sabit kripto para birimi 1 dolar sabitliğini bozduktan sonra tüm çabalara rağmen bir daha toparlanamadı ve ekosistemin diğer kripto varlığı LUNA ile birlikte değerini sıfırladı.

Terraform Labs 40 milyar dolara ulaşan zarara neden oldu

Terraform Labs’ın Mayıs 2022 dönemindeki çöküşü, kripto piyasasında 40 milyar dolara ulaşan muazzam bir zarara neden oldu. Ayrıca platform ile ticari ilişkisi olan birçok kripto şirketi iflasını açıklamak zorunda kaldı. 

SEC ise tüm bu olayların ardından kripto platformuna ABD’deki faaliyetlerine göre 5,3 milyar dolarlık tazminat talebiyle dava açtı. Bununla birlikte düzenleyici kurum, şirketten 420 milyon ve kurucusu Do Kwon’dan 100 milyon dolarlık idari para cezası talebinde de bulundu. Bu arada Do Kwon’un Karadağ’daki mahkumiyeti devam ederken hem ABD hem de Güney Kore Kwon’un ülkelerine iade edilmesini talep diyor.

LUNA ve LUNC olumlu tepki verdi

Tarafların ön anlaşmaya vardığının bildirilmesiyle birlikte bazı piyasa katılımcıları, gelişmenin LUNA ve LUNC varlıklarını olumlu etkileyeceğini düşünürken bazıları ise çöküş yaşayan şirketin cezayı nasıl ödeyebileceğini sorguladı.

Bu gelişmenin ardından piyasada hâlâ işlem görmeye devam eden LUNA tokeni, dün %35’i aşan değer artışı kaydettikten sonra kazançlarının yarısını hızlı şekilde geri verdi ve şu an %15’e yakın değer artışıyla 0,67 dolardan işlem görüyor. LUNC ise haberin ardından %15’e yakın yükseldikten sonra bugün kazanımlarını %7 bandına çekti ve 0,00012 dolar bandında alıcı buluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu