Haber

BAE, Gazze Şeridi’nde Sahra Hastanesi Kuracak

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE), İsrail’in yoğun baskınları altındaki Gazze Şeridi’nde kapsamlı bir sahra hastanesi kuracağı açıklandı.

BAE haber ajansı WAM’ın haberinde, Cumhurbaşkanı Pir Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın talimatıyla Gazze halkına insani yardım ulaştırmak amacıyla “Valent Cavalry 3” operasyonunun başlatıldığı bildirildi.

Gazze Şeridi’nde kurulması planlanan sahra hastanesi için tıbbi malzeme ve gerekli ekipmanı taşıyan 5 uçağın Mısır’ın El Ariş Havalimanı’na doğru yola çıktığı bildirildi.

Malzemelerin Gazze’ye yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki El Ariş Havalimanı’na ulaşmasının ardından Gazze Şeridi’ne nakledileceği belirtildi.

Sahra hastanesinin 150 yatak kapasiteli olacağı ve kademeli olarak hizmete açılacağı kaydedildi.

Kapsamlı bir şekilde inşa edilmesi planlanan sahra hastanesinde genel cerrahi, ortopedi, pediatri ve kadın doğum, anestezi, yoğun bakım, dahiliye, diş hekimliği, psikoloji kliniği, bilgisayarlı tomografi, laboratuvar ve eczane gibi bölümlerin yer alacağı belirtildi.

BAE’nin Filistin halkına tarihi destek ve yardımlarına dikkat çekilen Birleşik Arap Emirlikleri’nin, şu anda zor koşullar altında olan Gazze halkının yanında olduğu belirtildi.

Daha önce BAE’nin Filistin’e 20 milyon dolarlık acil yardım sağlayacağı ve Gazzeli 1000 çocuğun iyileşip ülkelerine dönene kadar tüm tıbbi ihtiyaçlarının BAE’deki devlet hastanelerinde karşılanacağı açıklanmıştı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, İsrail’in “Filistinlilere misillemede bulunduğu ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerini sürekli ihlal ettiği” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir saldırı başlatırken Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Gazze’de İsrail saldırılarında 4 bin 104’ü çocuk, 2 bin 641’i kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli öldürüldü, en az 25 bin kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 160 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu