Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rumen mevkidaşı Luminita Odobescu ile görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rumen mevkidaşı Luminita Odobescu ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temaslarını Romanya’nın başkenti Bükreş’te sürdürüyor. Bakan Fidan, Rumen mevkidaşı Luminita Odobescu ile görüştü. Ardından Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Rumen mevkidaşı Luminita Odobescu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Bakan Fidan, Romanya’nın Balkanlar’ın en büyük ticaret ortağı olduğunu belirterek, “Türkiye, Romanya’nın AB dışındaki en büyük ticaret ortağıdır. İkili ticaret hacmimiz son yıllarda ciddi oranda arttı. 10 milyar hedefini aştı.” 2 yıl üst üste hedefimiz bunu 2025 yılında 15 milyar dolara çıkarmak. Romanya’daki yatırımlarımız üçüncü ülkelerden getirildiğinde 8 milyar dolara ulaştı. Şirketlerimizin başarılarından ve aramızdaki dostluğa katkılarından çok memnunuz. Romanya ile insani bağlarımız da çok güçlü. Romanya’da yaşayan Türk ve Tatar soydaşlarımıza destek veriyoruz. “Bunu ülkelerimiz arasında dostluk köprüsü olarak görüyoruz. Biz soydaşlarımıza sevgi bağıyla bağlıyız. Romanya’da huzurlu ve müreffeh bir hayat yaşıyorlar” dedi.

‘DÖRT F-16 UÇAĞIMIZ NATO POLİS GÖREVİ KAPSAMINDA GÖREVDE’

Rumen mevkidaşı Luminita Odobescu ile yaptığı görüşmede terörle mücadele konusunun da ele alındığını kaydeden Bakan Fidan, “Romanya ile bağlarımızın önemli bir boyutunu savunma ve askeri iş birliğimiz oluşturuyor. Son dönemde savunma sanayinde önemli bir ivme yakaladık. Romanya, Polonya’nın ardından Türkiye’den de İHA sistemleri aldı.” “İkinci NATO ve AB ülkesi. NATO çatısı altında ortak faaliyetlerde bulunmaya devam ediyoruz. Dört adet F-16 uçağımız, NATO polis görevi kapsamında Romanya havalimanında hizmet veriyor.”

‘GÖREV GRUBUNU ÜÇLÜ OLARAK OLUŞTURDUK’

Romanyalı Bakanla yaptığı görüşmede bölgesel konuların yanı sıra Karadeniz’in güvenliğinin de ele alındığını belirten Bakan Fidan, “Ukrayna’daki çatışmaların sona ermesi, küresel gıda güvenliğinin sağlanması ve uluslararası gıda güvenliğinin sağlanması konusunda değerli katkılar yaptık ve sağlamaya devam edeceğiz. Karadeniz’de seyir güvenliğinin sağlanması.” Mayınların oluşturduğu tehdit karşısında hep birlikte proaktif bir yaklaşım sergiledik. Romanyalı ve Bulgar müttefiklerimizin katılımıyla Karadeniz’de üçlü mayın karşı tedbir ve görev kümeleri kurduk.” dedi.

‘MONTRO’YU KONUŞMAYI HAYAL BİLE ETMİYORUZ’

Bakan Fidan, Montrö Sözleşmesi’nin bölgenin güvenliğinin teminatı olarak işlevini sürdürdüğünü belirterek, “Türkiye olarak Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tarafsız ve titizlikle uygulamaya devam ediyoruz. Dün Sofya’da söyledim, tekrarlıyorum.” Bugün Montrö’yü tartışmayı hayal bile edemiyoruz. “Balkanlar’daki, Ortadoğu’daki son gelişmeleri, Gazze’deki vahşeti, dramı ve bunun oluşturduğu tehditleri de tartıştık. İsrail’i, Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbirlerini uygulamaya ve derhal tam ateşkes ilan etmeye çağırıyorum. İsrail abluka altında.” Haftalardır Gazze’yi hedef almaya devam ediyor. Bombardımandan sağ kurtulanlar açlıkla ve salgın hastalıklarla mücadele ediyor. İsrail’in Gazze’ye insani yardım ve tıbbi malzeme göndermesini engellemesi uluslararası toplum tarafından asla kabul edilmemelidir. Açıkça açlık ve bombardıman altında salgın hastalıklarla karşı karşıyayız. Ölüme terk edilmek için sizsiz kalamayız, kalmamalıyız. Dünya camiasını bu katliamın önlenmesi için bir kez daha güçlü bir şekilde harekete geçmeye çağırıyorum. “Türkiye ve Romanya, teröre büyük önem veren ülkelerdir. Sadece kendi ülkelerine değil, aynı zamanda bölgenin istikrarına da.” dedi.

BÜKREŞ BÜYÜKELÇİLİĞİNDE

Bakan Fidan daha sonra Bükreş Büyükelçiliği’nde yurttaşlarla bir araya geldi. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bakanımız Hakan Fidan, Bükreş Büyükelçiliğimiz Resmi Konutunda hemşehrilerimizle yaptığı görüşme kapsamında, Romanya Müslümanları Müftüsü Murat Yusuf, Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokratik Birliği (RMTTDB) Milletvekili Varol Ahmet, Romanya Demokratik Türk Birliği Milletvekili Hüseyin İbram, RMTTDB Lideri Gelil “Esergep, Romanya Demokratik Türk Birliği Lideri Fedbi Osman ile görüştü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu