Haber

Gaziantep Büyükşehir tarımsal destekler bu yıl da devam edecek

GAZİANTEP (İGFA) –Gaziantep Büyükşehir Belediye Meclisi 2. Ocak 2023 Ciro Toplantısı’nın ana gündemini tarımsal takviyeler oluşturdu.

Tarımın temelinin tartışıldığı meclisin gündeminde arıcılıkla uğraşan üreticiler oldu. Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep il sınırları içinde arıcılık yaparak geçimini sağlayan üreticilere destek amacıyla yüzde 100 hibe ile 3 milyon TL bedelle arı kovanı ve arı biti ilacı dağıtılmasına karar verdi.

Büyükşehir’e bağlı Gastronomi ve Tarımsal Eğitim Merkezi’nde üretilen sertifikalı fidanlardan kaliteli tohumluk ile çiftçilerin üretim marjını artırmak için; Antep fıstığı, nar, zeytin, bağ ve incir fidanlarının piyasa fiyatı araştırılarak yüzde 50 hibe ile çiftçilere ulaştırılacak.

Gaziantep’in en bilinen coğrafi işaretlerinin ortasında yer alan Antep Fıstığı’nda yoğun olarak görülen fitoplazmanın (yaprak ve dallarda sararma ve kuruma) verdiği zararı en aza indirmek ve artırmak için 10 bin adet bitki besleme paketi dağıtılıyor. Verimi ve kaliteyi değerlendiren Büyükşehir, 2023’te yine yüzde 100 hibe alacak. Çiftçilere 10 bin gıda paketi dağıtacak.

Yıl boyunca çeşitli tarımsal takviyelerle çiftçinin yanında yer alan Büyükşehir, iklim koşulları ve toprak yapısına göre yüzde 50 hibe desteğiyle de çiftçilere 25 bin zeytin, 25 bin badem ve 10 bin kiraz fidanı dağıtacak.

Büyükşehir Belediyesi ise ilçelerde yüzde 60 hibe ile 1 milyon Antep biberi, 550 bin patlıcan, 400 bin domates ve 50 bin Nizip patlıcanını çiftçilere ulaştıracak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu